Perlivé, šumivé, sekt, Champagne… Vín s opojnými bublinkami existuje hneď niekoľko, no vyznať sa v nich nie je vôbec také ťažké. Rozdiely sú nielen v chuti, ale aj v kvalite a samozrejme v samotnom spôsobe výroby. Ponorte sa do sveta bubliniek a spoznajte rozdiely medzi vínami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou mnohých špeciálnych príležitostí.
Traduje sa, že šumivé víno objavil starý mních Dom Pérignon. Ako to už býva, lahodný bublinkový vynález vznikol podľa tejto legendy úplnou náhodou. Nepozorný mních údajne zabudol na víno uložené v pivnici, ktoré medzitým zahájilo druhotný proces kvasenia. Keď si na víno o nejaký čas spomenul, v sude už našiel šumivé víno. To mu mimoriadne zachutilo, a tak nechal vína opäť prekvasiť. A tak vzniklo prvé šumivé víno.
Perlivé či šumivé víno?
Hneď v úvode treba povedať, že za najluxusnejšie je právom považované práve Champagne. Šumivé víno obsahuje oxid uhličitý, ktorý je zodpovedný za tvorbu bublín. Prirodzený oxid uhličitý vzniká počas procesu kvasenia vína, keď sa cukor mení na alkohol a oxid uhličitý. Tento spôsob výroby sa často používa pri výrobe šumivých vín, ako sú francúzske šampanské, talianske prosecco alebo španielska cava.
Na policiach so šumivým vínom sa často objavuje aj víno perlivé. S kvalitným šumivým vínom má však pramálo spoločné. Rozdiel je nielen v cene, kvalite a chuti, ale aj v obsahu alkoholu a spôsobe výroby. Perlivé víno má obvykle nižší obsah alkoholu, pretože nevzniká druhotným kvasením. Oxid uhličitý, ktorý je zodpovedný za bublinky, je do fliaš pridávaný umelo.
Sekt nie je Champagne
Teraz, keď už poznáme rozdiel medzi šumivým a perlivým víno, môžeme ísť ešte ďalej. Aj vám pri pomyslení na šumivé víno napadá označenie sekt? Správne. Pamätajte však na to, že sekt nie je šampanské. Hlavným rozdielom je spôsob výroby – zatiaľ čo zrenie sektu prebieha v nerezových tankoch, šampanské dozrieva priamo vo fľašiach.
Etiketa bežného sektu, ktorý si kúpite v každom obchode, nemá so šampanským nič spoločné. To pravé šampanské totiž pochádza z francúzskej oblasti Champagne-Ardenne, kde sa výroba vín riadi prísnymi pravidlami. Výroba šampanského je povolená len z troch odrôd – Rulandské modré, Chardonay a Pinot Meunier.
Ak sa chystáte na špeciálnu príležitosť, nezabudnite kúpiť víno. Darček, ktorý iste poteší. Francúzske víno s kvalitným pôvodom nikdy nebude krok vedľa.
- Colette a Gašperov Mlyn: Unikátna degustačná večera plná nezabudnuteľných chutí
- TOP vína na párovanie k steaku. Tieto druhy odporúča náš someliér Corto
- Najlepší steak Bratislava? Jedine v Colette
- Obrovský úspech Colette. Reštaurácia získala ocenenie Gurmán Award 2024
- Šéfkuchár Jakub Bíro: Základom každého jedla je láska, do kuchyne ma priviedla stará mama