Francúzske vína
Francúzske víno

Sprievodca francúzskym vínom: Od Champagne po Provence

Francúzsko, krajina s bohatou vinárskou históriou, je domovom mnohých slávnych vín. Červené víno z Bordeaux, biele víno z Burgundska či exkluzívne šumivé víno priamo z francúzskych viníc Champagne. Nech už sa vo Francúzsku vyberiete kamkoľvek, viac než určite narazíte na krásne vinice plné najkvalitnejších odrôd hrozna a fľaše toho najlepšieho francúzskeho vína.

Šumivé víno Champagne

Bublinky. Na oslavy a špeciálne príležitosti nie je nič lepšie než pravé Champagne, a preto ním začneme. Ako už názov napovedá, toto šumivé víno pochádza z Champagne, regiónu v severovýchodnom Francúzsku. Je známe svojou eleganciou, jemnosťou a výraznými bublinkami.

šumivé víno champagne

Champagne je vyrábané metódou tradičnej fermentácie vo fľaši, čo mu dáva jeho charakteristické šumivé vlastnosti. Medzi najpopulárnejšie šampanské sa radí Dom Pérignon, Veuve Clicquot či Moët & Chandon.

Bordeaux: Klenot na brehu Garonny

Bordeaux je jedným z najprestížnejších vinárskych regiónov na svete. Nachádza sa na juhozápadnom pobreží Francúzska a je známy pre svoje bohaté červené vína. Hoci dnes tvorí viac ako 85% produkcie Bordeaux červené víno vyrábané z Merlotu a Cabernet Sauvignonu, v minulosti bol tento región plný bieleho hrozna.

Párovanie vína s jedlom krok za krokom

Cabernet Sauvignon býva označovaný za kráľa medzi francúzskymi odrodami. Jeho výrazné červené plody, tóny dubu a pevné taníny z neho robia jednu z najuznávanejších hroznových odrôd na svete.

Elegancia z Burgundska a víno Pinot Noir

Ak hľadáte víno, ktoré sa vyznačuje jemnosťou a zložitosťou, nezabudnite na Pinot Noir. Táto odroda je známa pre svoje náročné pestovanie, pretože hrozná Pinot Noir sú náchylné k hnilobám a iným poškodeniam.

červené víno, francúzske vinice

Víno Pinot Noir má tendenciu byť svetlé a elegantné, s tónmi čerešní, jahôd a škoricou. Hoci je táto stará odroda využívaná predovšetkým k výrobe červeného a ružového vína, v niektorých francúzskych oblastiach je povolená aj výroba bieleho vína.

Červené víno z Langedoc-Roussilion

Vinársky región Langedoc-Roussilion sa tiahne od hraníc so Španielskom, popri pobreží Stredozemného mora až k národnému parku Camargue. Červené vína z tejto oblasti sú tvorené predovšetkým z odrôd Cinsault, Carignan či Mourvedre.

U nás môžete ochutnať napríklad červené víno Tian Ran s bohatou kvetinovou vôňou a tónmi tymianu, rozmarínu a malín.

Provence a jej jemné biele víno

Nielen známa turistická oblasť, ale aj jedna z najstarších vinárskych oblastí Francúzska. Provensálsko sa rozprestiera od Nice po Marseille medzi údolím Rhôny a pobrežím Stredozemného mora. Vinná réva sa v tejto oblasti pestuje už niekoľko tisícročí na viac než 25 hektároch pôdy. Chuť vín z Provence je jemná ovocná a obsahuje dostatok tanínov. Veľkej obľube sa tu teší biele víno, ale tiež ružové a červené víno.

Savojské vinice v Alpách

Francúzske vinice v oblasti Savoie sú roztrúsené medzi alpskými svahmi. Nájdete tu mimoriadne zaujímavé odrody, z ktorých sa vyrábajú prevažne biele vína, akým je napríklad En Route Pour L’Apéro či Terres Blanches. Ak by ste chceli ochutnať červené francúzske víno zo Savoie, odporúčame vám suché, živé a energetické víno Mondeuse.

author-avatar

About Alexandra

Alexandra pre vás pravidelne pečie čerstvé texty zo sveta francúzskej kuchyne a gastronómie. Vo voľnom čase vášnivá čitateľka, cestovateľka a degustátorka nových chutí, počas dňa zodpovedná copywriterka a transcreatorka. Vo svete marketingu sa pohybuje viac než 8 rokov, počas ktorých neustále zbiera nové znalosti a skúsenosti.

Related Posts