ustrice a víno
Francúzska kuchyňa

Nielen chutné, ale aj zdravé. Odhaľte skrytú stránku ustríc a spoznajte výhody ich konzumácie

Len si to predstavte… v ruke pohár aromatického vína a pred vami tanier plný lahodných ustríc pokvapkaných citrónom. A teraz si predstavte, že by sme vám prezradili, že ustrice sú nielen vynikajúce, ale aj plné vitamínov a minerálov. Tieto exotické delikatesy obsahujú veľké množstvo antioxidantov a ich pravidelná konzumácia je skvelým spôsobom, ako doplniť dôležité živiny. Aké benefity nám ustrice ponúkanú?

1.    Zvyšujú sexuálnu túžbu

Už po stáročia sú ustrice považované za účinné afrodiziakum. Spočiatku to bolo najmä pre ich typický tvar, konzistenciu a predovšetkým spôsob konzumácie. Časom sa však ukázalo, že ustrice môžu skutočne pôsobiť ako afrodiziakum, a to vďaka vysokému obsahu zinku. Nedostatok zinku je totiž úzko spojený a erektilnou dysfunkciou u mužov – vysoké dávky zinku nachádzajúce sa v ustriciach im môžu pomôcť prinavrátiť ich mužskú silu.

2.    Podporujú chudnutie

Potraviny s vysokým obsahom bielkovín zvyšujú pocit sýtosti, čím prispievajú k znižovaniu telesnej hmotnosti. Množstvo tuku a sacharidov v ustriciach je minimálne, takže ak ste práve na diéte, túto lahôdku si odopierať nemusíte. Ustrice taktiež podporujú znižovanie hladiny cukru v krvi, vďaka čomu sú vhodné aj pre diabetikov.

3.    Pomáhajú znižovať cholesterol

Omega-3 mastné kyseliny, ktoré sa nachádzajú v ustriciach, pomáhajú znižovať hladinu zlého cholesterolu a zároveň podporujú zvyšovanie hladiny toho dobrého. Keďže ustrice obsahujú vysoké množstvo vápnika a horčíka, podporujú zdravie ciev a srdcovej sústavy.

Prečo by ste mali ochutnať žabie stehienka?

Okrem toho sú ustrice prospešné pre imunitu, pretože vďaka vysokému obsahu antioxidantov, minerálov a vitamínov posilňujú jej obranyschopnosť. Minerálne látky nachádzajúce sa v ustriciach taktiež pozitívne vplývajú na zdravie kostí, zinok zase podporuje hojenie rán.

Dámy iste poteší, že pravidelná konzumácia ustríc pozitívne ovplyvňuje stav pokožky, vlasov či nechtov. V Japonsku patrí konzumovanie výťažkov z týchto mäkkýšov do beauty rutiny nejednej ženy. Ak si chcete zachovať krásnu pleť bez vrások, doprajte si tanier ustríc a pohár dobrého vína.

Tak čo, prídete si vychutnať svoju porciu dokonalej chuti a zdravia?

author-avatar

About Alexandra

Alexandra pre vás pravidelne pečie čerstvé texty zo sveta francúzskej kuchyne a gastronómie. Vo voľnom čase vášnivá čitateľka, cestovateľka a degustátorka nových chutí, počas dňa zodpovedná copywriterka a transcreatorka. Vo svete marketingu sa pohybuje viac než 8 rokov, počas ktorých neustále zbiera nové znalosti a skúsenosti.