francúzske dezerty
Francúzska kuchyňa

Vstúpte do Salon du Thé a okúste francúzsky čaj

K jeseni neodmysliteľne patrí vôňa vína, horúcej čokolády či chutného čaju. Vedeli ste, že Francúzi, milovníci vína, nedajú dopustiť ani na čaj? Dokonca sa považujú za jeho objaviteľov. Tento nápoj má množstvo blahodarných účinkov na ľudské zdravie, upokojuje myseľ a dotvára dokonalú atmosféru počas jesenných dní. Pripravte si šálku čaju a prečítajte si viac o tomto obľúbenom nápoji.

čaj, šálka, bylinky

Jeho história sa začala písať v dávnej Číne ešte pred naším letopočtom. Legenda hovorí, že prvý čajový lístok odtrhol cisár Šen-nung, ktorý vďaka náhode objavil osviežujúce účinky a skvelú chuť čaju. Neskôr ho nasledovali aj jeho poddaní, ktorí začali variť čajové lístočky v kotloch.

Ako sa však tento lahodný nápoj dostal k nám do Európy?

Všetko sa začalo na francúzskom zámku

Hoci sa za objaviteľov čaju v Európe všeobecne považujú Angličania, Francúzi im toto prvenstvo nechcú dopriať. Tvrdia, že tento nápoj sa do Európy dostal vďaka výstrednému panovníkovi známom ako Kráľ Slnko. Práve Ľudovít XIV. patril k milovníkom tohto zdravého nápoja, ktorý pil na odporúčanie dvorných lekárov každý deň.

So zámkom vo Versailles sa spája tiež vznik ikonických madleniek. Aj oni sa vo Francúzsku preslávili vďaka kráľovi a jeho manželke.

Ako vznikli madlenky sa dozviete v článku Kráľovská pochúťka s unikátnou históriou.

Ako pijú čaj Francúzi?

Ak si chceme priblížiť francúzske pitie čaju, musíme začať už pri jeho pestovaní. Francúzi sú známi milovníci vína a na pestovanie hrozna používajú iba vybrané miesta a polia. A to isté platí aj pri pestovaní čaju. Francúzi totiž venujú obom nápojom priam zbožnú vážnosť.

Pravý francúzsky čaj značky Kusmi Tea nájdete aj u nás v Colette.

 

Keď majú nachystané prémiové lístky, ktoré kupujú v Salon du Thé, pustia sa do prípravy nápoja. Aj príprave prikladajú veľkú vážnosť a všetko robia pomaly a precízne. Akonáhle sú lístky vylúhované, je nutné ich okamžite odstrániť. Iba tak sa zachová ich lahodná chuť a jemná vôňa.

K horúcemu nápoju nikdy nezabudnú nachystať čerstvé madlenky či iné drobné pečivo. Rovnako ako Angličania, aj Francúzi si do čaju radi pridajú mlieko.

Keď budete piť francúzsky čaj, nezabudnite si k nemu pripraviť krehké madlenky podľa nášho originálneho receptu. Alebo na stôl položte dokonalé ručne vyrábané sušienky Colette, zapáľte si sviečky a užívajte si prítomný moment. Tak, ako to robia Francúzi.

Ochutnajte ručne vyrábané madlenky podľa originálneho francúzskeho receptu.

Ak niekedy navštívite Paríž, nezabudnite nazrieť do najstaršej čajovne, ktorá nesie názov Mariage Frerés. Spoločnosť v roku 1854 založili Mariageovci a funguje dodnes. Ponorte sa do sveta voňavých byliniek, lístkov a farebných kvetov.

author-avatar

About Alexandra

Alexandra pre vás pravidelne pečie čerstvé texty zo sveta francúzskej kuchyne a gastronómie. Vo voľnom čase vášnivá čitateľka, cestovateľka a degustátorka nových chutí, počas dňa zodpovedná copywriterka a transcreatorka. Vo svete marketingu sa pohybuje viac než 8 rokov, počas ktorých neustále zbiera nové znalosti a skúsenosti.