Francúzske vína
Francúzske víno

Od A po Z: Prehľad najlepších francúzskych vín z našej ponuky

Francúzske vinice sa už od nepamäti tešia svetovej obľube. Toto krajinné bohatstvo, ktoré sa rozkladá od Burgundska po Bordeaux, je známe svojimi jedinečnými a vynikajúcimi vínnymi odrodami, ktoré si získali svetové uznanie. U nás nájdete výber toho najlepšieho. Ak hľadáte kvalitné a chuťovo vyvážené francúzske víno, čítajte ďalej.

Vína z Francúzska majú dlhú a slávnu históriu, ktorá siaha až do rímskych čias, keď na území dnešného Francúzska začali prví vinohradníci pestovať hrozno. Dnes je Francúzsko domovom mnohých slávnych viníc, ktoré produkujú rôzne typy vína, vrátane červeného, bieleho a oranžového vína. Každá oblasť má svoje jedinečné klimatické a pôdne podmienky, čo znamená, že vína z rôznych oblastí majú svoj špecifický charakter a chuťové vlastnosti.

Bio víno

Pre tých, ktorí preferujú ekologický prístup k vinohradníctvu a výrobe vína, existuje rastúci trend v oblasti bio vína. Tieto vína sa pestujú a vyrábajú bez použitia syntetických pesticídov a herbicídov, čo znamená, že sú priateľskejšie k životnému prostrediu. Bio vína tiež často odzrkadľujú jedinečný charakter pôdy a klimatických podmienok viníc.

Pre tých, ktorí chcú spoznať rozmanitosť francúzskych vín, je výbornou voľbou degustačné víno. Nemusíte chodiť do Francúzska – stačí, ak navštívite modernú francúzsku reštauráciu Colette alebo si objednáte balíček výberových vín priamo domov. Náš e-shop s francúzskym vínom ponúka výber tých najlepších odrôd.

 

Pét-Nat víno

Ak ste dobrodružní a radi ochutnávate niečo nové, vyskúšajte víno Pét-Nat vínu. Toto víno sa vyrába pomocou tradičných metód prirodzenej fermentácie, čo mu dáva osviežujúci a prirodzený charakter. Pet Nat víno sa vyznačuje prirodzeným a spontánnym spôsobom fermentácie. Pripravuje sa primárnym kvasením v sude a čiastočným kvasením vo fľaši pod korunkovým uzáverom. Na rozdiel od šumivého vína, akým je napríklad víno Champagne, pri jeho výrobe je vynechané tzv. druhotné kvasenie.

Víno zo Savoie či víno Bordeaux?

Vínna oblasť Savoie Apremont je rovnako ako Bordeaux či Bourgogne právom považovaná za jednu z najlepších. Vinice Savoie ponúkajú kvalitné francúzske červené aj biele víno. Oblasť Savoie obklopujú majestátne hory, ktoré majú výrazný vplyv na výslednú kvalitu vína. Hory poskytujú viniciam ochranu pred prudkými vetrami a slnečnými lúčmi, čo vytvára ideálne podmienky pre pestovanie hrozna.

Medzi najvyhľadávanejšie vína z tejto oblasti patrí jednoznačne Mondeuse, suché, živé a energetické červené víno s jemnými ovocnými tanínmi. Naopak, bielym vínam z oblasti Apremont kraľuje suché, čisté a svieže víno Terres Blanches. Po ňom nasleduje Moulin. Francúzske biele víno zanechávajúce príjemnú kyslosť ponúka štedré tóny citrónu a bielych kvetov, maslové ústa, šťavnatý ananás a citrónovú kôru. Trojicu potom uzatvára ľahké minerálne víno En Route Pour L’Apéro s príchuťou citrusov, hrušky a marhúľ.

 

 

Nemenej elegantné chute ponúka aj slnečný región Languedoc-Roussillon. Milovníci červeného vína u nás môžu ochutnať Tian Ran z odrody Cinsault. Bohatá a jemná kvetinová vôňa, tóny tymianu, rozmarínu a malín váš iste očarí. Ak dostanete chuť na francúzske oranžové víno, nalejte si Pomone. Oranžové víno s chuťou exotického ovocia, šafranu, koriandra a minerality v závere.

author-avatar

About Alexandra

Alexandra pre vás pravidelne pečie čerstvé texty zo sveta francúzskej kuchyne a gastronómie. Vo voľnom čase vášnivá čitateľka, cestovateľka a degustátorka nových chutí, počas dňa zodpovedná copywriterka a transcreatorka. Vo svete marketingu sa pohybuje viac než 8 rokov, počas ktorých neustále zbiera nové znalosti a skúsenosti.